Doprava

Doprava

Aktualizováno v červenci 2021

Letiště

Gdaňské mezinárodní letiště (Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Gdańsk Lech Wałęsa Airport, dříve Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo, kod IATA: GDN) se nachází v gdaňské městské části Matarnia, asi dvanáct kilometrů severovýchodně od centra Gdaňska. Gdaňské letiště je třetí nejvytíženější letiště v Polsku co do počtu odbavených pasažérů.
Web letiště: http://www.airport.gdansk.pl
Letiště leží poblíž obchvatu Trojměstí (Obwodnica Trójmiasta, E28), po kterém se dostaneme jak do Gdaňska, tak do Sopot a Gdyně.
Z letiště se do centra města, na hlavní vlakové nádraží dostaneme asi nejlépe vlakem Szybkiej Kolei Miejskiej (Pomorskiej Kolei Metropolitalnej). Vlaková zastávka „Przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej – Gdańsk Port Lotniczy“ je přímo u terminálu. Automat na jízdenky najdete na nástupišti, jízdenku lze koupit i ve vlaku. Existují i spojení mezi letištěm a hlavním nádražím bez přestupu (jinak přestup na Gdańsk Wrzeszcz), délka cesty je 19 km a cesta trvá i 31 minut, s přestupem nejméně 37 minut. Cena podle kilometrového tarifu SKM by byla 7,10 zł, při koupi jednorázové jízdenky „bilet strefowy Miejski na Gdańsk i Sopot (bilet normalny)“ se dostanete na 4,40 zł. Jízní řády, vyhledání spojení, ceny jízdenek najdete zde http://www.skm.pkp.pl/
Z letiště do centra města se také dostanete autobusy MHD, a to linkou č. 210 na hlavní vlakové nádraží (Gdańsk Dworzec Główny PKP) zastávka „Dworzec Główny“, jízdenka stojí 3,80 zł, cesta trvá cca 35 minut. V noci jezdí noční linka č. N3.
Jízdní řády a další informace najdete na http://www.ztm.gda.pl/hmvc/

Vlak

Hlavním gdaňským vlakovým nádražím je stanice Gdańsk Główny, kterou najdeme v centru Gdaňska, v městské části Śródmieście, na ulici Podwale Grodzkie 2. Mezi ulicemi 3 Maja a Podwale Grodzkie. Vlakové nádraží je spojeno podchodem s ulicí 3 Maja a tím i s autobusovým nádražím, které se tam nachází. Před vlakovým nádražím jsou zastávky MHD „Dworzec Glówny„. Vlakové nádraží (Gdańsk Dworzec Główny PKP) je umístěno v cihlové budově postavené roku 1900 v historizujícím stylu a hodinovou věž vysokou padesát metrů. Vlaková stanice Gdansk Glówny leží na železničních tratích č. 9 Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny, č. 202 Gdańsk Główny – Stargard, č. 227 Gdańsk Główny – Gdańsk Zaspa Towarowa, č. 249 Gdańsk Główny – Gdańsk Nowy Port, č. 250 Gdańsk Śródmieście – Rumia. Gdaňsk má přímé spojení i s Českou republikou (Bohumín, Ostrava, Přerov, Břeclav) vlaky Eurocity jezdící na trase Gdynia-Vídeň.
Hlavní nádraží také slouží pro příměstskou železnici spojující Gdaňsk, Gdyni, Sopoty a okolí (Szybka Kolej Miejska) http://www.skm.pkp.pl/
Gdaňsk má ještě další železniční stanice, Gdańsk Oliwa a Gdańsk Wrzeszcz a několik železničních zastávek Gdańsk Lipce, Gdańsk Orunia, Gdańsk Osowa, Gdańsk Politechnika, Gdańsk Przymorze-Uniwersytet, Gdańsk Stadion Expo, Gdańsk Stocznia, Gdańsk Śródmieście, Gdańsk Zaspa a Gdańsk Żabianka-AWFiS, Gdańsk Port Lotniczy, Gdańsk Rębiechowo, Gdańsk Matarnia.

Bus

Hlavní autobusové nádraží (Dworzec PKS) najdeme v centru města, na ulici 3 Maja, v blízkosti hlavního vlakového nádraží (Gdańsk Główny). Autobusové nádraží je s hlavním vlakovým nádražím spojeno podchodem.

Auto

Gdaňskem procházejí evropské silnice č. E28, E75 a E77. Gdaňsk má dva obchvaty, a to obchvat Trojměstí (Obwodnica Trójmiasta, ze směru sever-jih), který je jakýmsi prodloužením dálnice A1 (autostrady A1) do Gdyně. A jižní obchvat Gdaňska (Południowa obwodnica Gdańska, ze směru východ-západ).

Lodě

Gdańsk má velký nákladní námořní přístav. Ve čtvrti Nowy Port je přístavní terminál pro osobní přepravu a vyplouvají odsud trajekty společnosti Polferries do švédského přístavu Nynäshamn. Z Targu Rybnego vyplouvají lodě společnosti Żegluga Gdańska na Westerplatte, do Sopot a do Helu. https://www.zegluga.pl/
Stejná společnost provozuje v rámci MHD i tzv. Vodní tramvaj. K dispozici jsou dvě linky, a to Linia F5: Żabi Kruk – Westerplatte – Breźno a Linia F6: Targ Rybny – Narodowe Centrum Żeglarstwa – Sobieszewo. Cena jízdenky je 20 zł. Vodní tramvaj bývá v provozu od května do konce září. V roce 2021 nebude vodní tramvaj v provozu.
https://ztm.gda.pl/planowanie-podrozy/tramwaj-wodny,a,27
Doprava ve městě

MHD

MHD v Gdaňsku a okolí provozuje společnost Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku (ZTM Gdańsk) http://www.ztm.gda.pl/hmvc/. V provozuje přes sedmdesát autobusových linek a dvanáct tramvajových linek. Jednorázová jízdenka stojí 3,80 zł (platí i na noční a expresní spoje). Časová jízdenka hodinová stojí 4,40 zł na normální, expresní i noční linky. 24 hodinová jízdenka na všechny linky stojí 14 zł.
Významnou součástí dopravy v Gdaňsku a okolí jsou příměstské vlaky SKM (Szybka Kolej Miejska). Jízdné je buď kilometrové (1-6 km za 3,80 zł, 7-12 km za 4,90 zł, 13-18 km za 6,00 zł atd., nebo jednorázové, např. pro Gdańsk a Sopoty (jednorazowy strefowy Miejski na Gdańsk i Sopot) za 4,40 zł. Více informací, schéma linek a jízdní řády najdete na http://www.skm.pkp.pl.

Vodní tramvaj

V sezóně je v provozu také Vodní tramvaj (v provozu dvě linky, jízdné 20 zł). V roce 2021 nebude vodní tramvaj v provozu. https://ztm.gda.pl/planowanie-podrozy/tramwaj-wodny,a,27
Spojení MHD v Gdaňsku a okolí vyhledáte na https://jakdojade.pl/trojmiasto/trasa/Booking.com