Muzea a galerie

Żuraw (jeřáb), Gdaňsk, Polsko
Żuraw

Muzeum Narodowe (Národní muzeum)

Jedno z nejstarších muzeí v Polsku. Hlavní budova muzea je v bývalém františkánském muzeu na ulici Toruńska 1.
http://www.mng.gda.pl/

Oddział Sztuki Dawnej (Expozice Starého umění)

– vystavuje množství významných středověký děl včetně obrazu Poslední soud od Hanse Memlinga, který byl původně vystaven v Mariánské bazilice a také množství obrazu vlámských a holandských malířů a také díla gdaňských malířů. Najdeme zde také velkou sbírku keramiky. Tuto expozici najdete v hlavní budově na ulici Toruńska. Vstupné 15 zł, v pátek vstup zdarma, v pondělí zavřeno.

Zielona brama (Zelená brána)

– ul. Długi Targ 24. Vstupné 10 zł, v pondělí zavřeno.

Oddział Sztuki Nowoczesnej (Expozice moderního umění)

– Expozice představuje zejména polskou kresbu a malbu konce 19. století a 20 století. Tuto expozici najdeme v Opatském paláci (Pałac Opatów w Oliwie) na ulici Cystersów 18 ve čtvrti Oliwa. Vstupné 15 zł, v pátek vstup zdarma, v pondělí zavřeno.

Oddział Etnografii (Etnografické oddělení)

– Toto oddělení má více než devět tisíc předmětů lidové kultury, zejména z Pomořanska ale i se sousedních regionů a také z oblastí mimo Evropu. Tuto expozici najdeme ve staré opatské sýpce (Spichlerz Opacki) v areálu Opatského paláce na ulici Cystersów 18 ve čtvrti Oliwa. Vstupné 8 zł, v pátek vstup zdarma, v pondělí zavřeno. Z technických důvodů do odvolání uzavřeno.

Gdańska Galeria Fotografii (Gdaňská galerie fotografií)

– Expozice představuje zejména lokální historické fotografie. Najdeme ji v zelené bráně na ul. Długi Targ 24. Vstupné 8 zł, v pondělí zavřeno.

Muzeum Gdańska (Muzeum Gdaňska)

Dříve se muzeum jmenovalo Muzeum Historyczne Miasta Gdańska (Historické muzeum města Gdaňsk), ul. Długa 46/47.

Ratusz Głównego Miasta (Radnice Hlavního Města)

– ul. Długa 46/47. Vstupné 16 zł, otevírací doba do 18. září 2021: každý den 10-19 hodin, ve středu volný vstup. Komora palowa, otevřeno denně, vstupné 6 zł. Vyhlídka na věži, vstupné 10 zł.

Dwór Artusa (Artušův dvůr)

– ul. Długi Targ 43/44. Vstupné 16 zł, otevírací doba do 18. září 2021: každý den 10-19 hodin, ve středu volný vstup.

Dom Uphagena – Muzeum Wnętrz Mieszczańskich (Uphagenův dům – Muzeum měšťanského bydlení)

– ul. Długa 12. Vstupné 16 zł, otevírací doba do 18. září 2021: každý den 10-19 hodin, ve středu volný vstup.

Muzeum Bursztynu (Muzeum jantaru)

– Wielkie Młyny 16. Vstupné 20 zł, muzeum bude otevřeno 24. července 2021. Otevírací doba od 24. července do 18. září 2021: každý den 10-19 hodin.

Muzeum Poczty Polskiej (Muzeum polské pošty)

– ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2. Vstupné 10 zł, otevírací doba do 18. září 2021: každý den 10-19 hodin, ve středu volný vstup.

Muzeum Nauki Gdańskiej (dříve Muzeum Zegarów Wieżowych – Muzeum věžních hodin)

– ul. Profesorska 3. Vstupné 16 zł, otevírací doba do 18. září 2021: každý den 10-19 hodin. Otevřeno jen v letní sezóně, do 18. září 2021.

Wartownia nr 1 na Westerplatte

– ul. Mjr. H. Sucharskiego. Vstupné 6 zł, otevřeno jen v letní sezóně (květen-září), otevřeno každý den 10-16.

Twierdza Wisłoujście (Tvrz Wisłoujście)

– ul. Stara Twierdza 1. Vstupné 20 zł, otevřeno jen v letní sezóně. Z důvodu rekonstrukce je objekt uzavřen do roku 2024.

Kuźnia Wodna („Vodní kovárna“)

– ul. Bytowska 1A. Vstupné 8 zł, otevírací doba do 18. září 2021: každý den 10-19 hodin. Otevřeno jen v letní sezóně, do 18. září 2021.

Vstupenka do všech poboček muzea (Karnet „8 Muzeów Gdańska“) stojí 80 zł.
https://muzeumgdansk.pl/
Narodowe Muzeum Morskie (Národní námořní muzeum)

Żuraw (Jeřáb)

– ul. Szeroka 67/68. Budova bývalé brány s jeřábem z 15. století. Je zde stálá výstava „Gdańsk od XVI do XVIII wieku – życie portowego miasta“. O historii Gdaňska jako přístavu a o životě v něm v období od 16. do 18. století. Vstupné 12 zł. Ve středu vstup zdarma. Otevřeno od úterý do neděle. Żuraw (Jeřáb) je z důvodů rekonstrukčních prací pro návštěvníky uzavřen.

Spichlerze na Ołowiance (Špýchary na Ołowiance)

– ul. Ołowianka 9-13. najdeme zde několik stálých výstav, například „Polacy na morzach świata“ a „Galeria Morska“. Vstupné 12 zł. Ve středu vstup zdarma na stálou výstavu.

Statek-muzeum „Sołdek“ (Loď Soldek)

– ul. Ołowianka 9-13. Prohlídka lodi, která byla prvním námořním plavidlem postaveným v poválečném Polsku. Vstupné na hlavní palubu 3 zł.

Ośrodek Kultury Morskiej

– ul. Tokarska 21-25. Najdeme zde stálou výstavu „Łodzie ludów świata“ (Vstupné 8 zł, ve středu vstup zdarma) a interektivní výstavu pro děti „Ludzie-Statki-Porty“ (Vstupné 12 zł).

Prom „Motława“

– loď spojující v pravidelných intervalech Długie Pobrzeże a ostrov Ołowianka. Jedna cesta stojí 3 zł.

Společná vstupenka na Spichlerze, „Sołdek“ a Ośrodek Kultury Morskiej stojí 18 zł.
http://www.nmm.pl/

Muzeum Archeologiczne (Archeologické muzeum)

Expozice je zaměřena na prehistorii severního Polska, kulturu obyvatel Gdańska a Gdaňského Pomořanska od raného středověku po moderní dobu, jantaru a a výrobky z jantaru, od pravěku po moderní dobu; kulturu bývalých a současných obyvatel Súdánu.

Dom Przyrodników

– ul. Mariacka 25/26. Hlavní budova muzea. Najdeme zde výstavy „Pradzieje Pomorza Gdańskiego”, „Z bursztynem przez tysiąclecia”, „Schorzenia ludności prahistorycznej na ziemiach polskich”, „1000 lat Gdańska w świetle wykopalisk” a „Tajemnice Doliny Nilu. Sudan. Archeologia i Etnografia”. Vstupné 8 zł. V sobotu bezplatný vstup. V pondělí zavřeno. Vstupné na vyhlídkovou věž 5 zł, otevřeno každý den. Toto oddělení je z důvodu rekonstrukce budovy a změny expozice do odvolání uzavřeno.

Piwnica Romańska

– Plac Dominikański 1. Expozice představující zrekonstruované románské sklepy. Je zde výstava „Najstarsze dzieje Kępy Dominikańskiej”. Vstupné 8 zł. V neděli vstup zdarma. V pondělí zavřeno.

Błękitny Baranek

– expozice na ul. Chmielną 53. Výstavy „Miasto pod miastem”, „Średniowieczna uliczka hanzeatycka”,„Gdańsk w świecie Hanzy”,„Wyspa Spichrzów w Gdańsku” Expozice je opět otevřena. Vstupné 12 zł, ve čtvrtek je bezplatný vstup, v pondělí je zavřeno.
http://archeologia.pl/

Muzeum Archidiecezjalne (Arcidiecézní muzeum)

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1, Gdańsk-Oliwa. Muzeum se nachází v budově bývalého cisterciáckého kláštera. Expozice představuje zejména sakrální umění. Muzeum je otevřeno od 1. července do 15. září. V neděli zavřeno. Z důvodu pandemie Covid-19 je muzeum dočasně uzavřeno.
http://www.archikatedraoliwa.pl/zabytki-4157/muzeum-archidiecezjalne-4162

Muzeum 2. světové války

pl. Władysława Bartoszewskiego 1. Muzeum bylo otevřeno v březnu 2017. Vstupné 23 zł. Otevřeno od úterý do neděle. V úterý je vstupné na hlavní výstavu zdarma.
http://muzeum1939.pl/

Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port (Maják, Nowy Port)

ul. Przemysłowa. Bývalý maják nacházející se ve čtvrti Nowy Port. Otevřeno od 1. května do 31. srpna každý den, v září jen o víkendech. Vstupné 10 zł. Z důvodu pandemie Covid-19 je maják do odvolání uzavřen.
http://www.latarnia.gda.pl/

Izba Pamięci Wincentego Pola w Gdańsku-Sobieszewie

Centrum Wystawiennicze Wyspy Sobieszewskiej i Ujścia Wisły im. Wincentego Pola GAK. Turystyczna 3, Sobieszew. Muzeum věnované životu a práci polského básníka Wincentego Pola, který se nachází v Gdaňsku na ostrově Sobieszewském ostrově (Wyspa Sobieszewska).

Galeria Starych Zabawek w Gdańsku (Muzeum starých hraček)

http://stare-zabawki.pl/

Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (Muzeum gdaňské lékařské univerzity)

al. Zwycięstwa 41/42. Muzeum představující historii medicíny a medicínského školství, zvláště ve spojitosti s Gdaňskem. Otevřeno pondělí až pátek. Vstup zdarma. Nutno rezrvovat na tel. 58 349 14 46 nebo na mailu muzeum@gumed.edu.pl
https://gumed.edu.pl/410.html

Centrum Hewelianum w Gdańsku

ul. Gradowa 6. Naučné vědeckotechnické centrum popularizující vědu a techniku zejména pomocí interaktivních výstav. V pondělí zavřeno.
http://www.hewelianum.pl

Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” (Centrum současného umění „Łaźnia”)

„Łaźnia 1” ul. Jaskółcza 1, „Łaźnia 2” ul. Strajku Dokerów 5. Galerie moderního umění. Łaźnia 1: Vstupné 7 zł, ve středu vstup zdarma, v pondělí zavřeno.
http://laznia.pl

Strefa Historyczna Wolnego Miasta Gdańska

Długi Targ 25/27. Historické muzeum prezentující exponáty z období Svobodného Města Gdaňsk.
http://muzeumwmg.pl/

Sala BHP

ul. Popiełuszki 6. Historická budova na území Gdaňských loděnic, kde zasedal v roce 1980 stávkový výbor a kde byly podepsány srpnové dohody. Je zde výstava „Solidarność – Drogi do Porozumienia“ a výstava o historii gdaňských loděnic „Stocznia Solidarność. (Historia Stoczni Gdańskiej 1844 – 2015) Otevřeno denně.
http://www.salabhp.pl/Booking.com