Doprava

Doprava

Aktualizováno v únoru 2023

Letiště

Gdaňské mezinárodní letiště (Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Gdańsk Lech Wałęsa Airport, dříve Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo, kod IATA: GDN) se nachází v gdaňské městské části Matarnia, asi dvanáct kilometrů severovýchodně od centra Gdaňska. Gdaňské letiště je třetí nejvytíženější letiště v Polsku co do počtu odbavených pasažérů.
Web letiště: http://www.airport.gdansk.pl
Letiště leží poblíž obchvatu Trojměstí (Obwodnica Trójmiasta, E28), po kterém se dostaneme jak do Gdaňska, tak do Sopot a Gdyně.
Z letiště se do centra města, na hlavní vlakové nádraží dostaneme asi nejlépe železnicí Pomorska Kolei Metropolitalna, kterou od konce roku 2022 obsluhují vlaky společnosti Polregio. Vlaková zastávka „Gdańsk Port Lotniczy“ je přímo u terminálu. Při cestě na vlakové nádraží Gdansk Glowny se přestupuje ve stanici Gdańsk Wrzeszcz, cesta trvá i s přestupem 31 až 40 minut. Jízdenka stojí 5,50 zł. Jízdní řády, vyhledání spojení, ceny jízdenek najdete na Pomorska Kolej Metropolitalna (pkm-sa.pl)
Z letiště do centra města se také dostanete autobusy MHD, a to linkou č. 210 na hlavní vlakové nádraží (Gdańsk Dworzec Główny PKP) zastávka „Dworzec Główny“, jízdenka stojí 4,80 zł, cesta trvá cca 35 minut. V noci jezdí noční linka č. N3.
Jízdní řády a další informace najdete na http://www.ztm.gda.pl/hmvc/

Vlak

Hlavním gdaňským vlakovým nádražím je stanice Gdańsk Główny, kterou najdeme v centru Gdaňska, v městské části Śródmieście, na ulici Podwale Grodzkie 2. Mezi ulicemi 3 Maja a Podwale Grodzkie. Vlakové nádraží je spojeno podchodem s ulicí 3 Maja a tím i s autobusovým nádražím, které se tam nachází. Před vlakovým nádražím jsou zastávky MHD „Dworzec Glówny„. Vlakové nádraží (Gdańsk Dworzec Główny PKP) je umístěno v cihlové budově postavené roku 1900 v historizujícím stylu a hodinovou věž vysokou padesát metrů. Vlaková stanice Gdansk Glówny leží na železničních tratích č. 9 Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny, č. 202 Gdańsk Główny – Stargard, č. 227 Gdańsk Główny – Gdańsk Zaspa Towarowa, č. 249 Gdańsk Główny – Gdańsk Nowy Port, č. 250 Gdańsk Śródmieście – Rumia. Gdaňsk má přímé spojení i s Českou republikou (Bohumín, Ostrava, Přerov, Břeclav) jednou denně vlakem Eurocity jedoucím na trase Gdynia-Vídeň. Od konce června do začátku září jezdí přímý noční vlak na trase Bohumín-Hel, který stojí také v Gdaňsku.
Hlavní nádraží také slouží pro příměstskou železnici spojující Gdaňsk, Gdyni, Sopoty a okolí (Szybka Kolej Miejska) http://www.skm.pkp.pl/

Dalším projektem je železniční síť Pomorska Kolei Metropolitalna, kterou od konce roku 2022 obsluhují vlaky společnosti Polregio. Jízdní řády, vyhledání spojení, ceny jízdenek najdete na Pomorska Kolej Metropolitalna (pkm-sa.pl)

Gdaňsk má ještě další železniční stanice, Gdańsk Oliwa a Gdańsk Wrzeszcz a několik železničních zastávek Gdańsk Lipce, Gdańsk Orunia, Gdańsk Osowa, Gdańsk Politechnika, Gdańsk Przymorze-Uniwersytet, Gdańsk Stadion Expo, Gdańsk Stocznia, Gdańsk Śródmieście, Gdańsk Zaspa a Gdańsk Żabianka-AWFiS, Gdańsk Port Lotniczy, Gdańsk Rębiechowo, Gdańsk Matarnia.

Bus

Hlavní autobusové nádraží (Dworzec PKS) najdeme v centru města, na ulici 3 Maja, v blízkosti hlavního vlakového nádraží (Gdańsk Główny). Autobusové nádraží je s hlavním vlakovým nádražím spojeno podchodem.

Auto

Gdaňskem procházejí evropské silnice č. E28, E75 a E77. Gdaňsk má dva obchvaty, a to obchvat Trojměstí (Obwodnica Trójmiasta, ze směru sever-jih, silnice S6), který je jakýmsi prodloužením dálnice A1 (autostrady A1) do Gdyně. A jižní obchvat Gdaňska (Południowa obwodnica Gdańska, ze směru východ-západ, silnice S7).

Lodě

Gdańsk má velký nákladní námořní přístav. Ve čtvrti Nowy Port je přístavní terminál pro osobní přepravu a vyplouvají odsud trajekty společnosti Polferries do švédského přístavu Nynäshamn. Z Targu Rybnego vyplouvají lodě společnosti Żegluga Gdańska na Westerplatte a do Sopot a na Hel. https://www.zegluga.pl/
Doprava ve městě

Aktualizováno v únoru 2023

MHD

MHD v Gdaňsku a okolí provozuje společnost Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku (ZTM Gdańsk) http://www.ztm.gda.pl/hmvc/. V provozu je přes sedmdesát autobusových linek a deset tramvajových linek. Jízdenka na 75 minut (s neomezeným počtem přestupů) nebo na jednu cestu (bez přestupu, pokud je cesta delší než 75 minut) stojí 4,80 zł (platí i na noční linky).  24 hodinová jízdenka na všechny linky stojí 18 zł.
Významnou součástí dopravy v Gdaňsku a okolí jsou příměstské vlaky SKM (Szybka Kolej Miejska). Jízdné je buď kilometrové (1-6 km za 4,80 zł, 7-12 km za 6,20 zł, 13-18 km za 7,60 zł atd., nebo jednorázové, např. pro Gdańsk a Sopoty (jednorazowy strefowy Miejski na Gdańsk i Sopot) za 5,50 zł. 24 hodinová jízdenka na SKM stojí 20 zl. Více informací, schéma linek a jízdní řády najdete na http://www.skm.pkp.pl.

Vodní tramvaj

V letní sezóně bývaly v provozu dvě městské lodní linky F5 a F6 (tzv vodní tramvaj, tramwaj wodny) , ty však již od roku 2020, kdy byly zrušeny z důvodu koronavirové pandemie již nejsou v provozu.

Spojení MHD v Gdaňsku a okolí vyhledáte na https://jakdojade.pl/trojmiasto/trasa/Booking.com